بلبرینگ و اندکیپ از متعلقات و لوازم جانبی کرکره های برقی هستند، که در کارایی و عملکرد به شدت حیاتی بوده و از جمله بخش های درگیر در مکانیزم حرکتی می باشند. این بخش به وسیله یاتاقان به صفحه پلیت و در سوی دیگر به شفت جوش داده می شود.

جنس اندکیپ که همراه یاتاقان ارائه می شود معمولا از پی وی سی بوده و سایز نرمال ان در حدود شش سانتی متر می باشد، که دارای مقاومت قابل قبولی است. شاید عجیب باشد اما بار اصلی کرکره برقی بر روی بلبرینگ اندکیپ پیاده سازی می شود، و یک سمت ان را پوشش داده و در بخش بعدی موتور و تیغه ها فعال هستند.

اندکیپ بلبرینگ از شفت و از سوی دیگر پولک ساخته شده است. در اصل پولک توسط پیچ به لوله کرکره های برقی متصل می شود. برای فهم دقیق عملکرد بلبرینگ باید بدانید که این ابزار جانبی از طرف دیگر در داخل یاتاقان جای می گیرد. این نوع اندکیپ بلبرینگ در برابر سایش و خوردگی و شکستن بسیار مقاوم می باشد. اندکیپ pvc دو بلبرینگ در محور اندکیپ و زیر پوشش پی وی سی در اختیار دارد که در عملکرد فعال هستند.

اندکیپ و بلبرینگ کرکره برقی در انواع و جنس های متنوعی در بازار موجود می باشد. متناسب با وزن و سایز و دیگر عوامل در هنگام تعمیرات کرکره های برقی توسط تعمیرکار به محل پروژه برده می شود، که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

اگر بخواهیم کارکرد بلبرینگ را مورد تحلیل کارشناسی قرار دهیم؛ باید این موضوع را بدانید که این بخش از خود نیرویی ندارد و حتی به شفت نیز انرژی حرکتی وارد نمی کند، تنها عملکرد اصلی ایجاد سهولت در حرکت شفت است.

نقش بلبرینگ در تعمیرات کرکره برقی

یکی از خدمات قابل ارائه در بحث تعمیر کرکره برقی تعویض و رفع ایرادات موجود در بلبرینگ اندکیپ است، که توسط متخصصان این حوزه در تهران و کرج به صورت شبانه روزی اجرا می شود، میزان مقاومت این بخش نسبت به دیگر قسمت ها بسیار بالا بوده و در یک کلام به خودی خود دچار شکستگی یا ایراد نمی شوند.

زمانی بلبرینگ ممکن است که کارایی خود را از دست دهد؛ که یاتاقان دچار مشکل شده و با ایجاد فشار در شفت در گذر زمان موجب خوردگی و یا سایش بیش از حد استاندارد می گردد تا کل کرکره برقی را از کار بی اندازد.

نقش بلبرینگ در تعمیر کرکره برقی

به دلیل اتصال بلبرینگ اندکیپ با شفت و صفحه پلیت یک محرک بسیار قوی در جهت حرکت کرکره در جهت بالا یا پایین است، که در در صورت شکستگی ممکن است به چرخش شفت نیز اسیب رساند، توصیه ما این است که در صورت مشاهده صداهای ناهنجار در قسمت پنهان بالای درب اتوماتیک به سرعت با یک متخصص حوزه تعمیرات کرکره برقی برای بازدید و رفع مشکل تماس بگیرید.

در بحث مکانیزم کارکرد کرکره برقی که در تعمیرات نیز مورد توجه است، در ابتدا باید بدانید که موتور زمانی برق را دریافت می کند، شروع به ایجاد تحرک در شفت می کند که سبب جا به جایی تیغه ها می گیردد، که بر اساس تنظیمات ریموت و برد متصل در ساختمان اصلی، این اتفاق می افتد.

در صورتی خرابی اندکیپ بلبرینگ چه باید کرد

اولین اقدام جلوگیری از حرکت دوباره تیغه ها می باشد که برای این منظور برق موتور را قطع کرده و در صورت بالا بودن کرکره یک اهرم مستحکم در جهت حرکت تیغه ها قرار دهید، تا باعث سقوط یا تحرک نا به جا نشود.

در وهله بعدی باید مطمئن شوید که صفحه پلیت یا یاتاقان دچار شکستگی نشده اند، برای این منظور به صورت چشمی نیز می توان از قسمت داخلی این موضوع را تشخیص داد، البته باید عرض کنیم که به دلیل نیمه هوشمندی موتورهای کرکره برقی در نوع توبولار در صورت ایجاد مشکل در بخش های حرکتی یک قطعی موقت اتفاق می افتد.

جای هیچ نگرانی وجود ندارد زیرا بلبرینگ قابل تعویض می باشد، و در صورت صلاحدید تعمیرکار با جنس پلاستیکی که در قطر 80 موجود می باشد، و در نوع فلزی که دارای مقاومت بالایی است بحث تعمیرات اجرایی می شود.

برای تشخیص خرابی بلبرینگ اندکیپ همان طور که در بالا نیز ذکر کردیم، در هنگام حرکت کرکره در جهت بالا یا پایین صدای ناهنجار از ان خارج می شود، برای اطمینان می توانید با ارسال تصویر به تیم ما از عملکرد و سالمی ان اطمینان حاصل کنید.

خرابی موتور باعث ایجاد فشار در بلبرینگ می شود

بدون شک خرابی و ایراد در موتورهای کرکره برقی در ایجاد فشار مضاعف در قسمت های مختلف نظیر شفت، اندکیپ و بلبرینگ، یاتاقان و صفحه پلیت نقش تعیین کننده دارد. اگر به موقع رفع ایراد نشود، باعث اسیب رسیدن به تیغه ها نیز می شود.

در واقع موتور مانند روح در بدن کرکره برقی است، که کارکرد این وسیله را از حالت سنتی به مکانیکی هوشمند تبدیل کرده است. امروزه هر مغازه یا فروشگاهی برای نصب درب های اتوماتیک احساس نیاز می کند. اما باید دقت داشت که از موتور ساید یا توبولار را باید متناسب با کارکرد و سنگینی و موقعیت بنگاه تجاری استفاده کرد تا در گذر زمان بخش های نظیر بلبرینگ دچار خرابی نشده و هزینه برای تعمیرات کرکره برقی نیاز نباشد.

سخن پایانی اینکه برای تعویض یا تعمیر بلبرینگ اندکیپ حتما با متخصص این حوزه در ارتباط باشید و در صورت ایجاد مشکل به هیچ وجه سهل انگاری نکنید و پس از قطع اتصال حرکت کرکره در اولین فرصت به افراد فنی مراجعه کرده و این را بدانید که انجام هر عمل سرخود، می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای شما تحمیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *