تعمیر موتور کرکره برقی

میکروسوئیچ در واقع همان سیستم هدایت چرخ دنده در کرکره برقی می باشد که مسئولیت کنترل بالا و پایین رفتن تیغه ها را بر عهده دارد و یک محرک در سیستم حرکتی محسوب می شود.

این چرخنده ها یا همان میکروسوئیچ در داخل سیستم مرکزی موتور کرکره برقی تعبیه شده است و کارکرد ان به صورت زیر است که قصد داریم نوع تنظیم ارتفاع را نیز در این بخش توضیح دهیم.

دو بخش کلیدی در موتور قرار دارد که شامل دو چرخنده قطع کن و یک میکروسوئیچ قطع کن می باشد که سمت راست برای تنظیم ایستادن بالای کرکره برقی و سمت چپ برای پایین طراحی شده است.

نقش میکروسوئیچ در تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی

جهت تنظیم ارتفاع کرکره و نحوه ایستادن ابتدا در بالای دهانه به وسیله ریموت کرکره برقی را به سمت بالا حرکت می دهیم و در نقطه ای که توقف کرکره اتوماتیک مورد نظر است دکمه توقف را در ریموت فشار داده تا کرکره از حرکت بایستد، پس از آن پیچ میکروسوئیچ سمت راست را تا زمان برخورد با قطع کن باز می کنیم با این عمل کرکره برقی جهت بالای کرکره برقی تنظیم میشود.

خوب در حال حاضر نقطه بالایی کرکره به درستی تنظیم شده است و نوبت به بخش پایینی می رسد که دقیقا همان مراحل را اجرایی می کنیم با این تفاوت که در این مرحله سمت چپ چرخ دنده ( میکروسوئیچ ) درگیر خواهد بود و تنظیمات این قسمت انجام می شود.

در موتور کرکره برقی دو سوراخ برای تنظیم میکروسوئیچ تعبیه شده است که با اچار مخصوص و توسط تعمیرکار کرکره برقی و دانش فنی اجرایی می شود.

در تعمیرات کرکره برقی بدون شک ابزار یک نقطه حیاتی در نتیجه گرفتن محسوب می شود مخصوصا برای تنظیم ارتفاع کرکره برقی و عملکرد دقیق ان.

برای راهنمایی در حوزه تنظیم ارتفاع و میکروسوئیچ کرکره های برقی باید بدانید که در کنار این سوراخ ها که ذکر کردیم دو عدد علامت فلش وجود دارد که یکی از این فلش ها طرف کرکره های برقی را نشانه گرفته و دیگری در جهت مخالف کرکره را نشان میدهد.

فلشی که سمت کرکره برقی را نشان می دهد برای تنظیم بخش پایینی کرکره و فلشی که بالای کرکره را نشانه گرفته جهت تنظیم ارتفاع و نحوه ایستادن بالای کرکره برقی می باشد.

رگلاژ کرکره برقی نیز توسط همین چرخ دنده و میکروسوئیچ که در موتورهای ساید و توبولار انجام می شود و برای این منظور اچار و آلن های مخصوصی طراحی و ساخته شده است.

در واقع نحوه کار میکروسوئیچ به این صورت می باشد که چرخ دنده ها پس از حرکت به این شاستی قطع کن برخورد می کنند و در نتیجه این بخش فرمان قطع برق را به موتور کرکره برقی می رساند. در حالت کلی در تعمیر کرکره برقی بسیار پیش می اید که این بخش کلیدی دچار اسیب دیدگی می شود و در مواردی نیز شکستگی و اختلال در عملکرد ان مشاهده می شود که یا باید موتور باز شده و در کارگاه تعمیر گردد و یا از موتور کرکره برقی جدید استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *